Tezgâh Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir.

Kullanışlı ve şık bir mutfağın tamamlayıcısı olan mutfak tezgâhı nasıl olmalıdır. Hangi mutfak tezgâhını tercih edersek mutfağımızın dekorasyonu gerçekten tamamlanmış olur. Bunun için sizlere önerebileceğimiz tezgâh çeşitlerini bu yazımızda beğenilerinize sunuyoruz.

Tüm bunların yanında sağlık açısından kullanacağımız tezgahın ergonomik ve hijyenik olmasına da dikkat etmemiz gerekiyor. İsterseniz mutfak tezgâhları ile alakalı önerilerimizi sıralayalım.

Laminat tezgah: Laminat tezgahlarda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, ek yeri montajının doğru yapılmasıdır. Hijyenik, hafif olması ve değişik renk alternatiflerinin mevcut olması tercih edilmesi için önemli faktörlerdir.

Corian tezgâhlar: Zengin renk ve doku seçenekleri mevcuttur, gözeneksiz yapısı ve montaj esnasında derz oluşturmaması nedeniyle mikrop ve bakteri üremesine izin vermediğinden hijyeniktir. Yüzeyi leke tutmaz, bakımı ve tamiri kolaydır ve dayanımı yüksektir.

Ahşap tezgâhlar: Kayın, akçaağaç gibi sert ahşaptan üretilen masif üst tezgâhlar kolay kesilir ve şekillendirilirler. Üzerlerine sürülen özel yağ ve cilalar ile su yalıtımları sağlanır. Bakımı iyi yapılırsa çok uzun ömürlüdür. Ahşabın doğallığını ve sıcaklığını kullanmaktan hoşlananlar için güzel bir tercih olacaktır.

Mermer tezgâhlar: Genel olarak mermerlerin renk özelliği ve desen homojenliği, sert olması, su ve rutubete karşı dayanıklı olması tercih edilmesindeki sebepler arasında yer almakla beraber, yüzeyinin gözenekli olması ve leke tutmasını da dezavantajları arasında sıralayabiliriz.

Granit tezgahlar: Sağlam bir yapıya sahip olması ve zengin renk skalasıyla estetik görünüme sahiptir. Yüksek aşınma dayanımına sahiptir, kırılma, eğilme ve darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Sıvılardan etkilenmez bu nedenle leke tutmaz. Yüzeye sürülen koruyucu madde sayesinde mikroorganizmaların üremesine izin vermez.

Çimstone tezgâhlar: Kuvars esaslı bir tür kompoze taştır. Asit ve bazdan etkilenmeyen, alev almayan, çizilme ve aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Ayrıca darbe ve eğilme dayanımı yüksek olup yüzeyinde bakteri barındırmadığından hijyeniktir. Saydığımız tüm bu tezgâh çeşitlerinden işlevsel olarak size uygun olanını tercih edebilirsiniz. Tabi ki tercih edeceğiniz tezgahın renk açısından mutfağınızla uyumlu olmasına da dikkat etmenizde fayda var.

Saydığımız tüm bu tezgâh çeşitlerinden işlevsel olarak size uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Tabi ki tercih edeceğiniz tezgahın renk açısından mutfağınızla uyumlu olmasına da dikkat etmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir