Mutfak Dolaplarının Tasarımı Nasıl Olmalı

Günümüzde mutfak mekânlarının vazgeçilmez ihtiyaçlarından olan mutfak dolaplarının tasarımından söz edeceğiz. İhtiyacımızı karşılayacak olan ve yaşam alanlarımıza renk getirecek bir mutfak dolabının tasarımı nasıl olmadır.

Önceleri sadece yemek yapılan ve besinlerin saklandığı mekân olma işlevi gören mutfaklar, günümüzde şık, kullanılışlı ve statü ifade eden bir hal almıştır. Bu nedenle gün geçtikçe mutfak tasarımı çok daha fazla önem kazanmıştır. Aslında tasarım teknik ve profesyonel bir iş olsa da, kullanıcının fikirleri ve beklentilerine göre yapılması çok önemlidir. Bu konuda bazı firmalar kullanıcıların tasarım yapmasına olanak verecek uygulamalar geliştirmişlerdir.

Mutfak dolapları öncelikle işlevsel olmalı, yani pişirme, saklama, depolama, yıkama gibi eylemlere cevap verecek nitelikte bir tasarıma sahip olmalıdır. Mutfak dolaplarının mutfak içindeki yerleşiminin en uygun şekilde yapılması için pişirme, yıkama ve saklama eylemlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılan evye, ocak, buzdolabı arasındaki üçgenin dolaşım sınırları 7 metreyi geçmemelidir.

Mutfağınızın gereğinden fazla büyük yapılması kullanışlılığını kaybetmesine yol açacak ve kullanıcı olarak sizin fazla enerji harcayarak yorulmanıza sebep olacaktır.

Mutfak çalışma tezgâhı, çalışma alanlarının birbiriyle olan işlevselliğine göre bir düzeni takip ederek sıralanmalıdır. Mutfak ekipmanlarının düzenlenmesinde ve yerleştirilmesinde, sağ elini kullanan kullanıcı için sağdan sola, sol elini kullanan kullanıcı içinse soldan sağa bir sıra takip edilmelidir.

Ayrıca dolaplarda modüler sistem uygulanması ve kolay takılıp sökülebilir aksesuar kullanılması işlevsel olmasını ve istenildiğinde dolaplarda değişime gitmenizi sağlayacaktır.

Mutfak dolaplarının biçimi, rengi, dokusu ve yüzey özellikleri tasarım için önemli bir diğer kriterdir. Bununla beraber ergonomik olarak tasarlanmış mutfak dolapları sizin sağlıklı ve verimli çalışmanız açısından büyük bir öneme sahiptir.

Renkler tercihleri kişiden kişiye değişmekle beraber, mutfak dolabının uygun ve beğenilen renkte olması üzerinizde farklı psikolojik etkiler uyandıracaktır. Mutfak dolap kapaklarının tasarımında sıcak renkler kullanılması ruh halinizi pozitif olarak etkileyecek. Açık tonlarda tasarlanmış bir mutfak dolabı, açık tonların nesneleri daha büyük ve daha yakın göstermesinden dolayı dar ve küçük bir mekânda dahi olumlu etkiler gösterecektir.

Sonuç olarak mutfak dolabının tasarımında amaç, insan performansının artması, insan güvenliğinin sağlanması, insan sağlığının korunması, insanın mutluluğu elde edebilmesi olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir