Küçük Banyo Mekânları İçin Dekorasyon Önerileri

Bu yazımızda küçük banyo mekânları için dekorasyon önerilerini sizler için ele aldık.

Küçük banyo mekanları yeterli alan olmamasından dolayı gönlümüzce dekore edemediğimiz ve içimize sinmeyen sıkıcı yaşam alanları olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu mekânların daha şık ve kullanışlı olmasına yönelik sizlere birkaç çözüm önerisi sunuyoruz.

Küçük banyolarda yaşanan en önemli sıkıntıların başında aydınlatma problemleri ve yeterli depolama alanının bulunmaması gelmektedir. Yanlış ışık şiddetine sahip ve mekâna uygun olmayan aydınlatma elemanlarının seçimi gözü yoracağından dolayı istenmeyen bir durumdur. Mekan içerisinde hareket kabiliyetini olumsuz etkileyeceğinden dolayı gereksiz eşya veya aksesuar kullanımından kaçınmalısınız.

Mekânları olduğundan daha ferah ve büyük göstermenin yolu, açık renk uygulanması ve ayna kullanımından geçer. Aynaların kullanıldığı mekânlar her durumda geniş ve aydınlık bir görünüm kazanır, bu durum banyo dekorasyonu içinde geçerlidir. Dar bir banyo büyük bir ayna yardımıyla ferah bir alana dönüşebilmektedir.

Banyonun duvar ve zemininde açık renkler tercih edilmelidir, aynı zamanda banyo dolabı, kullanılan donatı elemanları ve aksesuarların açık, pastel renklerde tercih edilmesi banyonun geniş ve ferah olmasını sağlayacaktır. Banyoda geniş bir alan kaplayan küvet kullanmak yerine, köşeye yerleştirilebilecek bir duşakabin tercih etmek alandan tasarruf sağlayacağından daha uygun olacaktır.

Küçük banyolara büyük dolaplar sığdırmak banyonuzu dar ve ferah olmayan bir mekân haline getirebilir. Bu nedenle daha küçük boyutlu dolaplar ve bunun yanında destekleyici olarak açık raf sistemleri tercih edilebilir.

Depolama gereksinimi için kapak bölümü aynalı olan dolaplardan da faydalanılabilir. Bu sayede hem aynadan kaynaklı olarak meydana gelen derinlik hissi banyonun daha ferah ve geniş görülmesini hem de depolama ihtiyacına olan gereksinim sağlanmış olur. Bunun yanı sıra depolama ihtiyacı için banyonun uygun bölümlerinde tavana kadar uzanan kapaklı dolaplar veya açık raflar kullanılabilir.

Son olarak aydınlatma konusunda çok dikkatli olunması gereklidir. Yetersiz aydınlatmanın her zaman dar bir alan hissi vereceği unutulmamalıdır. Banyonun tavanında uygun ışık şiddetinde spot lambalar kullanılabilecekken, banyo dolabında da ayrı olarak spot lamba veya aplik tarzı aydınlatma elemanları kullanılması uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir