Banyo Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli

Banyo dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli yazımızda, sizlere basit ve kolayca yapabileceğiniz dekorasyon tüyolarını anlatacağız.

İki adet banyoya sahip evlerde çoğunlukla, banyolardan biri ebeveyn yatak odası ile bağlantılı olarak, diğeri ise misafir banyosu olarak çocukların ve konukların kullanımına yönelik olarak düşünülmektedir.

Banyo dekorasyonu yapılırken tüm kullanıcılar için üst düzeyde güvenlik, kullanışlılık, ergonomik ve kişisel memnuniyetin sağlanıyor olması oldukça önemlidir. Banyolarda, küvet, klozet gibi donatı elemanlarının seçiminde ve banyo dolabının tasarımında ortalama insan ölçüleri dikkate alınmalıdır. Böylece rahat bir kullanım ve hareket olanağı sağlanış olur.

Dekorasyonuna mobilyalardan başlamak ve aksesuarlarla bunu desteklemek şık bir banyo elde etmenize yardımcı olacaktır. Mobilya seçiminde öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken konu kullanışlı ve ergonomik olmasıdır. Ergonomik ölçülerde tasarlanmamış olan bir dolap ne kadar şık olursa olsun kullanışsız olacağından kişisel memnuniyet sağlamayacaktır.

Banyo içerisinde kaygan yüzeyler tehlikelidir, bu nedenle tercih edilmezler. Banyo zemini için uygun olan zemin malzemesinin seçiminde dikkat edilecek husus yüzeyin kaymaya karşı dirençli olmasıdır. Bununla beraber zemin için kullanılacak malzemenin suya, neme, buhara karşı dayanaklı olmasının yanı sıra temizliğinin ve bakımının da kolay olması beklenir. Dolayısıyla tarzınızı yansıtacak seramik, beton veya rustik bir görünüm için ahşap zemin çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde duvarlar seramik kaplanabileceği gibi neme ve suya dayanıklı duvar kâğıdı veya boya çeşitleri de tercihler arasında yer almaktadır.

Banyo mekânlarının kullanım özelliğini göz önüne aldığımızda havalandırma diğer bir önemli konudur. Özellikle nem oranının fazla olduğu banyolarda, küflenmeye karşı önemli araçların başında havalandırma sistemleri ve ekipmanları gelir.
Banyolarda kullanılacak lavabo, klozet, küvet ve jakuzi gibi donatı elemanlarının doğru bir şekilde seçilmesi hem şık hemde kullanışlı bir dekorasyonda büyük etkiye sahiptir.

Banyoların vazgeçilmezlerinden biri de kullanılacak olan aksesuarlardır. Banyonuzda aksesuar kullanarak yapacağınız küçük dokunuşlar şık ve estetik banyo mekânları elde etmenizi sağlayacaktır. Bunlar tamamen sizin tercihinize kalmış olan, görüntü veya ses sağlayan teknolojik aygıtlar, otantik aksesuarlar veya evde kendi kendinize yaptığınız şık aksesuarlar olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir